Grįžti image_8.png

Apie plieninius stogus


Parašė: admin 2017-10-16 20:31

Stogas – viena iš svarbiausių konstrukcinių ir architektūrinių pastato dalių. Pagrindinė jo paskirtis – saugoti statinį nuo atmosferos kritulių, saulės, temperatūros pokyčių, vėjo, triukšmo. Gražus ir tinkamas stogas išbaigia statinio architektūrinę išvaizdą.

 

Šiuolaikinis aukštos kokybės plieninis stogas gaminamas iš lakštinio plieno, kuris padengtas cinko sluoksniu ir specialia apsaugine dažų danga.

 

Šiandien kokybiški plieniniai stogai gaminami iš 0,45–0,7 mm storio lakštinio plieno. Storesnis plieno lakštas – 0,6–0,7 mm – kaip medžiaga labiau tinka stogams iš valcuotos skardos. Stogas iš valcuotos skardos turi pakankamai didelius lygius skardos paviršius, storesnė medžiaga padeda išvengti banguotumo ir skardos raitymosi. Profiliuotiems stogams labiau tinka plonesnis lakštinis plienas; profiliavimas daro plieno paviršių kietesniu ir pašalina raitymosi pavojų. Medžiagos iš profiliuotos skardos su išilgine linija (pvz. trapecinės ar bangos formos skersinio pjūvio) storis turi būti 0,5–0,6 mm, lakštinio plieno storis profiliuotos skardos su paviršiaus raštu, būdingu gabalinėms stogų dangoms (medžio lystelės, akmenys ir pan.), gamybai – 0,5 mm. Aukščiau minėtiems plieniniams stogams taip pat tiks ir 0,45 mm storio medžiaga, tačiau 0,4 mm aiškiai bus per plona, ir stogas bus „skystas“, neturės pakankamo formos stabilumo. Kaip minėta ankščiau, patvarumas ir tinkamas plieninio stogo paviršiaus atspalvis išgaunamas cinkuojant ir dengiant specialiu dažų sluoksniu. Šiuo laiku lakštinio plieno paviršius jau gamykloje dengiamas dažų sluoksniu, iki to, kai iš jo pradės formuoti stogą. Tokie dažai efektyviai apsaugo lakštinį plieną ir cinko sluoksnį, todėl šiandien cinko sluoksnis daug plonesnis, negu praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje, paprastai jis yra 20 ar 25 mikrometrų.

Gaminant šiuolaikinius plieninius stogus naudojami įvairūs paviršiaus dažai (liaudies dažnai vadinami plastikais; vis tik tikras jų pavadinimas – polimerinė paviršiaus danga), ir renkantis ir perkant plieninį stogą būtina atsižvelgti į jų skirtumus. Dažų atspalvis dažnai toks pat, tačiau cheminė sudėtis ir atitinkamai stogo ilgaamžiškumas skirtingi. Pav., šiaurės kaimynų plieno gamybos koncernas – Rautaruukki, kurio gaminamą lakštinį plieną kaip žaliavą naudoja daugelis suomių, švedų, lietuvių (Rannila Lietuva”) plieninių stogų gamintojų ir pardavėjų, siūlo keturių skirtingų tipų dažų dangą. Šie keturi tipai – Pural, PVDF, matinis poliesteris ir poliesteris. Padengti Pural arba PVDF plieniniai stogai yra aukščiausios kokybės ir labiausiai ilgaamžiai; padengti matiniu poliesteriu plieniniai stogai priskiriami prie vidutinių stogų, ir poliesteris apibūdinamas pakankamai aukšta kokybe. Dažų danga atnaujinama po tam tikrų laikotarpių, tuo užtikrinamas plieninio stogo ilgaamžiškumas. Tam sukurti tinkami dažai ir darbo instrukcijos. Dengtą Pural arba PVDF plieninį stogą rekomenduojama pirmą kartą perdažyti po 25–35 metų po įrengimo, stogą su poliesteriu ar matiniu poliesteriu – po 10–20 metų. Reguliariai prižiūrint plieninį stogą mes išgausime eksploatavimo laikotarpį – su Pural arba PVDF – 50–70 metų, su poliesteriu ar matiniu poliesteriu – 30–40 metų. Apatinę nurodytų laikotarpių ribą lemia labiau agresyvi aplinka ir tamsesnių spalvų atspalviai, viršutinę – mažiau agresyvi aplinka ir šviesesnių spalvų atspalviai. Planuojant padengtų dažais plieninių stogų ilgaamžiškumą buvo atsižvelgta į bendrąjį namo eksploatavimo laikotarpį. Jeigu apskritai individualus namas moraliai pasensta ir techniškai amortizuojasi per 40–50 metų, tai ir stogui nėra prasmės užtikrinti ilgesnį eksploatavimo laikotarpį.

Iš aukščiau aprašyto trijų sluoksnių ir pagaminto gamykloje lakštinio plieno gaminami šiuolaikiniai plieniniai stogai, kaip valcuojami statybos aikštelėje klasikiniai stogai iš valcuotos skardos, plieniniai Rannila Classik tipo stogai, taip ir stogai iš profiliuotos skardos. Plieninio stogo privalumai – tai pirmiausia aukštos kokybės žaliava, stogo paviršiaus forma – greičiau subjektyvaus skonio klausimas. Tradicinis valcavimas ir profiliavimas negadina lakštinio plieno, ir naujos paviršiaus formos plieninių stogų sukūrimas daugiau priklauso nuo vartotojų pageidavimų ir skonio.

Ypatingais atvejais šiandien naudojamas lakštinis plienas, kuris nepadengtas dažų sluoksniu, o tik cinkuotas. Tokį pasirinkimą galima laikyti tinkamu, jeigu tarp gamyklos pasiūlymų nėra namo savininko pageidaujamo atspalvio; todėl stogo dengimas cinkuota skarda ir jos vėlesnis perdažymas šiuo atveju yra vienintelis sprendimas. Toks sprendimas gali būti pagrįstas ir tada, kai namo savininkas pageidauja labai taupyti pinigus ir todėl sąmoningai pasirenka greitai susitepantį stogą su sąlyginai trumpu eksploatavimo laikotarpiu (pvz., įprastas 20 mikrometrų storio cinko sluoksnis vidutiniškai užterštoje miesto aplinkoje išlaiko apie 15–20 metų).

Rašyti komentarą

Partneriai


icopal.pnguntitled-1.pngeternit.pngvelux.pngruukki.pngparoc.png