Grįžti

Vytautas SPA


Parašė: admin 2018-04-07 12:00

Birštono sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Vytautas Mineral SPA“ – moderniausias ir vienas didžiausių SPA kompleksų Lietuvoje – sulaukė įspūdingų įkurtuvių. Svečius kviečia 165 kambariai, mineralinio vandens, plaukimo ir vaikų baseinai, vertikali masažinė vonia, penkios skirtingos pirtys, druskų kambariai, trys sporto salės, biblioteka, 300 vietų restoranas, pliažas šalia tvenkinio. Mėgautis kviečia ir netikėti architektūros sprendiniai, meno kūriniai ir originalūs stilių deriniai.

Įkūnijo vieną didžiausių rekonstrukcijų Lietuvoje

Atgaivinti tokį statinį buvo sunki užduotis, ypač kai erdvės neatitinka šiuolaikinių reikalavimų, keliamų suplanavimui. 1983 m. architektų Aušros ir Romualdo Šilinskų pradėta statyti sportininkams skirta vandens ir purvo gydykla su poliklinika liko neužbaigta ir ilgainiui virto griuvėsiais. Pirminis pastato projektas atsidūrė Nacionaliniame muziejuje – tuometė gydykla taip pat turėjo tapti išskirtine.

Anuomet prasidėjusių statybų metu, kai jau buvo atlikta apie 60 % numatytų darbų, keliant statinio kupolą įvyko nelaimingas atsitikimas ir darbai buvo laikinai sustabdyti. O paskui gydyklai užbaigti nebeužteko lėšų. Prie pagrindinio įvažiavimo į Birštoną likusį neprižiūrimą statinį dėl savitos formos vietiniai praminė Pentagonu. Reikalai pajudėjo tik 2014 m., kai keliskart keitusį savininkus objektą įsigijo ir naujo komplekso įrengimo ėmėsi UAB „Green Vilnius Hotel“.

Dabar ši vieta pasikeitė neatpažįstamai: komplekso plotas išsiplėtė nuo 7 tūkst. m2 iki 12,3 tūkst. m2 dėl naujai pastatyto antstato ir baseino priestato, kurie suprojektuoti taip, kad derėtų su buvusia architektūra. Buvusi stogo „piramidė“ virto akį traukiančiu kupolu. Iš senojo statinio liko tik pamatai ir karkasas...

Svarbiausia užduotis kūrėjų komandai – projekto autoriams architektams Audronei Miniotaitei, Viktorijai Puodžiūtei, Robertui Gasioniui ir Dariui Osteikai, taip pat konstruktoriui Vytautui Brusokui – buvo išsaugoti ir išryškinti vertingas postmodernistines formas kartu suteikiant eksterjerui ir interjerui šiuolaikiškumo, modernumo įspūdį ir pritaikyti gerų trijų dešimtmečių senumo apleistą statinį šiandieniams poreikiams. „Todėl pastato rekonstrukcija atlikta jautriai, stengiantis nesugriauti to žavingo monumentalumo nereikalingomis detalėmis, – aiškina sumanymą architektės A. Miniotaitė ir V. Puodžiūtė. – Pasirinkta minimalistinė spalvų gama taip pat leidžia įžvelgti detales, suvokti skirtumus tarp to, kas sena ir nauja.“ Vis dėlto vidinės pastato erdvės keitėsi iš esmės.

INVESTICIJA: 20 mln. eurų (privačios ir ES paramos lėšos)

VALDYTOJAS: UAB „Green Vilnius Hotel“

OBJEKTO SKLYPO PLOTAS: 9 ha

KOMPLEKSO PLOTAS: 12,3 tūkst. m2

KAMBARIŲ SKAIČIUS: 165

Stilių taikė prie išsaugotų išorės elementų

Vyraujantį interjero stilių gana sunku apibūdinti – tai tokia skandinaviška eklektika su klasikos prieskoniu. Kūrėjų nuomone, būtent tokia stilistika labiausiai dera su eksterjero dekoro elementais, kuriuos buvo nuspręsta išsaugoti. Interjeras nėra preciziškas. Visame komplekse „Vytautas Mineral SPA“ naudota daug natūralių medžiagų: tai skalūnai, kanadinių raudonųjų kedrų mediena. Stengtasi išryškinti tikrąjį jų grožį ir, jas panaudojant skirtingose erdvėse, sukurti visumą.

Antai minimalistinių, aptakių formų registratūros zoną paryškina kedro dailylenčių siena. „Juodas skalūnas, baltas tinkas ir raudonojo kanadinio kedro dailylentės – juoda, balta ir medis – nemirštanti klasika, darna ir harmonija. Tas pačias spalvas bei medžiagiškumą įvedėme ir interjere, nes manome, kad išorė ir vidus yra neatsiejamos ir nedalomos dalys. Kaip žmoguje“, – kūrybinius sprendimus atskleidžia projekto architektės A. Miniotaitė ir V. Puodžiūtė.

Didžiąją dalį baldų ir kitų interjero detalių idėjų, atitinkančių architektų dizainerių reikalavimus ir reprezentuojančių visą komplekso „Vytautas Mineral SPA“ nuotaikų puokštę skirtingose zonose – pagrindiniame vestibiulyje, restorane, SPA erdvėse, gydymo ir diagnostikos korpuse, vaikų kambaryje, skaitykloje, konferencijų centre ir kt. – pagamino UAB „Ergolain projektai“, besispecializuojanti ergonominių baldų gamybos, sudėtingų projektų valdymo ir įgyvendinimo srityse bei ypatingą dėmesį skirianti moksliniams tyrimams ir plėtrai, todėl pajėgi siūlyti tik pažangiausius, į ateitį orientuotus sprendimus.

Neatsitiktinai net ir SPA erdvės koridoriai yra apvalių ir vingiuotų formų – visas pastato interjeras ir jame teikiamos paslaugos susilieja į vieną ramybės, poilsio ir atsipalaidavimo oazę. Kaip ir cokoliniame aukšte, kur įrengtos SPA centro ir baseino erdvės, koridoriai suprojektuoti taip pat banguojančių formų, kiekvienoje „bangoje“ tarsi pasislepia masažo, poilsio, vonių ir procedūrų kabinetai. „Bangavimas“ atkartojamas ir lubose, pritaikant geotekstilės juostas, o į akmenis panašūs minkšti pufai kuria jausmą, tarsi žmogus ilsėtųsi gamtoje. Pirmasis aukštas, kuriame įrengtas SPA centras, padalintas į sausąją ir šlapiąją zonas.

Santūrumas išryškina menines detales

Vestibiulio interjeras minimalistinis, kad neužgožtų pirmojo įspūdžio, pažvelgus į viršų: į stiklo kupolą ir po juo kabančią skulptoriaus Kunoto Vildžiūno skulptūrą – nerūdijančiojo plieno kolibrį. Pagrindinio įėjimo vestibiulio erdvė pasitinka elipse besisukančiais skulptūriškais laiptais. „Gugenheimiški“ turėklai konstruoti iš lenktų me - talinių segmentų, čia įrengtos specialios kolbos gyviems augalams. Rudos odos baldai parinkti bendrai spalvų kompozicijai sukurti, jie organiškai išryškėja ant juodų natūralaus kalkakmenio grindų. Įspūdį papildo laukimo (poilsio) erdvėse Petro Lincevičiaus tapytas mineralinio vandens gręžinio pjū - vis, atsigerti vandens kviečia K. Vildžiūno kurtos biuvetės. „Kuriant interjerą svarbu žinoti ar bent įsivaizduoti, kokiam žmogui jis kuriamas, kokį jausmą – lengvumo, prabangos, poilsio, svajingumo – norisi sukelti ar sustiprinti. Man patinka išsirinkti keletą esminių elementų, medžiagų, motyvų ir jais įvairiai žaisti visame interjere, pritaikyti skirtingose erdvėse“, – kūrybos principus atskleidžia architektė V. Puodžiūtė.

Pastato vizitinė kortelė – kupolai

Įspūdingai tiek iš toli, tiek įžengus į vidų atrodo du komplekso kupolai, jau tapę savotiškomis ne tik komplekso vizitinėmis kortelėmis. Abu „Vytauto Mineral SPA“ komplekso kupolus suprojektavo, pagamino ir sumontavo specializuotų įmonių grupė „Vikingdome“, kurios pagrindinė specializacija – konstrukcijos stogams, fasadams, angarams, o pagrindiniai klientai įsikūrę Skandinavijoje, Europos ir Azijos šalyse.

Stiklinis kupolas virš pagrindinio vestibiulio užtikrina dienos šviesos sklaidą. Kupolo formos stoglangis dengia nuo aplinkos poveikio apsaugoto vestibiulio erdvę, neblokuodamas natūralaus apšvietimo bei dangaus vaizdo. Kupolo skersmuo – 12,4 m, karkaso geometrinė forma – ikosaedras. Karkasas sudarytas iš T formos plieno profilių ir jungiamųjų mazgų: dažytų baltai ir sujungtų varžtais. Konstrukcija dengta trikampio formos stiklo paketais ant aliuminio profilių. Kupolo centre sumontuotas elektrine pavara valdomas vėdinimo stogelis.

Kitas kupolas, sumontuotas viduje, virš apskrito mineralinio vandens SPA baseino, atlieka net kelias funkcijas: kaip pakabinamųjų lubų karkasas ir kaip trečiame aukšte įrengtos skaityklos perdangos laikančioji gelžbetoninė konstrukcija, dėl kurios kupolu galima drąsiai ritinėtis, atsisėdus paskaityti ir pasigrožėti tapytojo P. Lincevičiaus bei jo komandos išpiešta milžiniška freska, vaizduojančia siurrealistinį Mėnulio paviršių... 

ir patikrinta anksčiau įmonės įgyvendintuose objektuose Lenkijoje bei Ispanijoje.“ Architektai ir užsakovas kupolams buvo iškėlę aukštus estetinius bei techninius reikalavimus, tad vestibiulio kupolo konstrukcija, panaudojus sistemą „STAR T-50“, suplonėjo nuo 600 iki 150 mm, t. y. net keturis kartus! „Tai reiškia, kad lankytojai, pakėlę galvas, mato ne sunkias santvarines konstrukcijas, o grakštų geodezinės geometrijos, ploną ir lengvą tinklelį, nors konstrukcijos stiprumas liko nesumažėjęs“, – pasakoja O. Knezys. Vestibiulio kupolo konstrukcija buvo visiškai surinkta ant žemės šalia viešbučio pastato, o tada kranu užkelta ant stogo, kur ji buvo sumontuota ant iš anksto paruoštų atramų.

Šviesų žaismą diktavo rekonstrukcinė specifika

Šiame išskirtiniame projekte praktiškai visus apšvietimo darbus atliko UAB „Energy Green“. „Užsakovams iš pat pradžių reikėjo nestandartinių apšvietimo sprendimų, ypač kupolais dengtose erdvėse, – pasakoja įmonės vadovas Giedrius Melnikas. – Baseinų zonoje esančiame tentiniame kupole įrengėme dinamišką apšvietimą su judančiomis ir kintančiomis spalvomis, palikdami užsakovui galimybę, keičiantis metų ar paros laikui, kurti skirtingas nuotaikas patalpose.“ Šio kupolo apšvietimą papildė baseinų poilsio zonoje esančiose lubų konstrukcijose įtaisytos specialios apšvietos.

Sportinio plaukimo baseine pakabintas nepertraukiamas 32 m ilgio linijinis šviestuvas. „Energy Green“ komandai itin dideli reikalavimai kelti įrengiant vestibiulio kupolo apšvietimą: reikėjo apšvietimo sistemą integruoti į bendrą kupolo vaizdą, o vakare sukurti atvykstančius svečius pribloškiantį efektą. Teko atsižvelgti ir į tai, kad ši sistema turėjo būti įmontuota į neįstiklinto kupolo rėmą, kuris vėliau turėjo būti iškeltas į 12 m aukštį ant stogo. „Mažiau nei per dvi paras įvykdėme iškeltą užduotį – dabar tai išskirtinė viešbučio detalė, naktį matoma dar neįvažiavus į Birštoną“, – džiaugiasi G. Melnikas.

Viešbutyje UAB „Energy Green“ suprojektavo gausybę nedidelių dekoratyvinių apšvietimo elementų svečių kambariuose ir kabinetuose. Įmonės vadovas sako, kad jiems pačiu įsimintiniausiu vidaus apšvietimo elementu tapo procedūrinių purvo vonios kambarių sienose sumontuota šviesolaidžio kabelio instaliacija – ją pritaikius buvo sukurtas žvaigždėto dangaus, atsispindinčio ir vandenyje, efektas. Viso projekto metu sumontuota keli tūkstančiai lempučių, pora šimtų šviestuvų, o įvairiems dekoratyviniams ir akcentiniams sprendimams sunaudota daugiau nei 2 km šviesos diodų profilių ir juostelių, pagamintų Lietuvoje.

Eklektika su vintažo ir gamtos prieskoniais

Viso komplekso „Vytautas Mineral SPA“ interjero detalėms skirtas ypatingas dėmesys: čia kruopščiai derinamas navigacijos apipavidalinimas (grafikos dizainas), specialiai sukurtos augalų ir gėlių kompozicijos, kruopščiai suderinti smulkaus dekoro elementai.

„Į kambarių interjero kūrimą stengėmės pažvelgti su lengva ironija, juk interjeras – laikinas dalykas, tad čia galima ir „pažaisti“, – šypsosi architektės A. Miniotaitė ir V. Puodžiūtė. Rekonstruotuose kambariuose vyrauja eklektiška, žaisminga ir kiek vintažinė 8-ojo deš. estetika – ji buvo sukurta specialiai manipuliuojant detalėmis, raštais, faktūromis, todėl pavyko sukurti netradicinę, gal net lengvai ekscentrišką, tačiau komfortišką ir poilsiui tinkamą aplinką.

Vyraujanti raminanti pilka spalva papildoma prabangiomis detalėmis: aukšti Česterfildo stiliaus lovūgaliai ir ilgos sunkios mėlynos užuolaidos paryškina nestandartinį kambarių aukštį, o specialiai šiems kambariams kurtas šviestuvas (pravarde „Sputnik“) tampa pagrindiniu akcentu.

Naujai pastatyto aukšto kambariuose su didelėmis terasomis vyrauja natūralios medžiagos: kvepiančio kedro dailylenčių lubos, tiko faneruotės baldai, drobinės užuolaidos. „Norėjome sukurti šviesią, lengvą stilistiką, pasitelkdami gamtinius motyvus, kurie dabar atsispindi abstrakčiuose kilimų piešiniuose, baldiniuose medžių motyvuose. Be to, kadangi tai visiškai nauja pastato dalis, atsirado galimybė suprojektuoti plačius, didelius fasadinius langus – todėl pagrindinė šių kambarių interjero detalė yra... tai, kas už jų!“ – interjero temos paslaptį atskleidžia architektės.

Yra ir keli dideli, išskirtinio dizaino kambariai, kurių kiekvienam atskirai parinkti baldai, šviestuvai, vonios kambario plytelės, užuolaidos, sienų tapetai ir kitos detalės. Pora kambarių sukurti pagal poparto stilistiką, dar keli – pagal madingą mid-century stilių, čia panaudotos žymaus dizainerio Nigelo Coateso vonios plytelės. Kambarius puošia autorinės fotografo Manto Kubilinsko nuotraukos.

Gyvenamojo korpuso koridorius pagyvina primenanti upės vinguriavimą kiliminė danga bei specialiai suprojektuotas netradicinis šviesos diodų (LED) apšvietimas aplink sijas.

Lietuviškas „Negyvosios jūros“ lobynas

„Vytautas Mineral SPA“ plėtotojas Norbertas Pranckus įsitikinęs, kad dabar Lietuva turi visas galimybes tapti sveikatingumo turizmo traukos centru Rytų Europoje – esame apdovanoti vertingais gamtos ištekliais, tad dėl kokybiškų SPA paslaugų nebereikės skristi į užsienio kurortus.

Sveikatingumo ir poilsio kompleksas išsidėstęs 9 ha plote, vos 150 m nuo vaizdingos Nemuno pakrantės. Komplekso teritorijoje stūkso natūralus 715 m gylio gręžinys, kurio vanduo aukšta mineralizacija ir savybėmis primena Negyvosios jūros vandenį. Ši milijonus metų nepaliesta unikali gamtos dovana dabar naudojama įvairiausioms vandens procedūroms ir kvėpavimo terapijos druskų kambaryje. Nepavyko įrengti tik geoterminio šildymo, nes tuomet žiemą užšaltų netoliese esantis tvenkinys, kurio pakrantėje įrengtas paplūdimys.

Projekto plėtotojai tikisi pelnyti 4,5 žvaigždutės kategoriją. Kompleksas „Vytautas Mineral SPA“ tapo tikra Birštono vizitine kortele – ambicingas, kupinas iššūkių uždavinys pagaliau įgyvendintas.

Komentarai

Rašyti komentarą

Partneriai


icopal.pnguntitled-1.pngeternit.pngvelux.pngruukki.pngparoc.png